Nazwa
Topienie Marzanny i strojenie Gaikòw
Topienie Marzanny i strojenie Gaikòw
W naszym regionie najbardziej kultywowanym zwyczajem związanym z powitaniem długo wyczekiwanej wiosny było topienie Marzanny i strojenie Gaików.
W czwartą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Laetare, młode dziewczęta wykonywały kukłę ze słomy, ubierały ją w odświętny strój i mocowały na długim kiju. Po czym wędrowały ze śpiewem od domu do domu, żegnając poszczególnych gospodarzy. Marzanna, symbolizująca zimę, śmierć i zło była następnie wynoszona poza wieś i topiona w rzece. Zdarzało się, że chłopcy wykonywali męski odpowiednik Marzanny -Marzanioka. Wracając do wsi, by uchronić się od nieszczęścia nie można było oglądać się za siebie.
Po utopieniu Marzanny, dziewczęta wykonywały Gaiki - wiecznie zielone drzewka, symbolizujące życie i zwiastujące nadejście wiosny. Z zielonymi gałązkami, ozdobionymi wstążkami, bibułkami i jajkami dziewczęta wracały do wsi i również odwiedzały gospodarzy oznajmiając tym razem nadejście wiosny.
Nawiązując do tego zwyczaju nasze uczennice kształcące się w zawodzie technik stylista wykonały Marzannę i Marzanioka według swojego autorskiego projektu, natomiast uczniowie kształcący się w zawodach technik architektury krajobrazu i technik aranżacji wnętrz przyozdabiali Gaiki.
Zwyczaj ten przedstawią również puzzle, które są jednym z elementów naszej gry terenowej wieńczącej projekt "Młodzi w akcji". Autorką rysunku widniejącego na puzzlach jest również nasza uczennica, a zarazem uczestniczka projektu.
Katowice
40-326
ul. Techników 11