Nazwa
Wiosenny zwyczaj związany z roślinnością
Wiosenny zwyczaj związany z roślinnością
Wypędzenie zimy, która związana była z ciszą, stagnacją i zaproszenie wiosny- czyli życia, energii ma charakter symboliczny. Proces ten związany jest z odradzaniem się przyrody, roślinności pod postacią zwyczajów o różnorodnym charakterze np- goika, rezurekcji czy procesji konnych. Dokonywano zaklinania przyrody, by pola szybko się zazieleniły, dzięki goikowi roślinność się odrodziła, a wszystkim gospodarzom darzyło się w obejściach. By potwierdzić przyjście wiosny, wnoszono do wsi zielone drzewko- goik.
Pierwszym i powszechnym obrzędem na Górnym Śląsku , który odbywa się wczesnym rankiem jest rezurekcja. Często ludzie jeszcze przed uroczystościami kościelnymi wychodzili przed swoje zagrody, lub udawali się na szczyty pobliskich wzgórz, by obserwować słońce. Wierzono, że w Wielką Niedzielę, w czasie wschodu słońca można zobaczyć Zbawiciela pod postacią baranka wielkanocnego na "drewnianej tarczy słonecznej". Na terenach Cieszyna mieszkańcy żywili przekonanie, że w tym dniu słońce skacze z radości, a umarli przewracają się w grobach. Z tej też przyczyny niektórzy udawali się na cmentarze w celu posłuchania szelestu wydobywającego się spod ziemi. Zwyczaj powyższy wywodzi się prawdopodobnie z prastarego kultu solarnego. Natomiast w Palmową Niedzielę powszechnie święcono palmy, które miały chronić ludzi i ich dobytek.
W zachodniej części Górnego Śląska w Poniedziałek Wielkanocny odbywały się dla zapewnienia urodzaju- procesje konne, objeżdżające granice pól uprawnych. Gospodarze udawali się z procesją, ze śpiewami na przystrojonych koniach, na objazd swoich włości. Następnie uczestnicy procesji podjeżdżali pod kościół, by otrzymać błogosławieństwo od proboszcza.
Innym zwyczajem związanym z roślinnością było przystrajanie domów tatarakiem i gałązkami drzew iglastych, co odbywało się w Zielone Świątki. Natomiast w Dniu św Jana dziewczęta wiły wianki z ziół, służące do wróżb matrymonialnych. A wianki z ziół poświęcone w oktawę Bożego Ciała ochraniały dom i jego mieszkańców.
Grupa dziewcząt biorąca udział w programie wykonywała wianki, a następnie udała się na spotkanie i przeprowadzenie wywiadu z etnografem- pracownikiem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Bytom
41-902
ul. Łużycka 12a
http://www.sp51.bytom.pl/
http://www.sp51.bytom.pl/